NECHAJTE SPIEVAŤ MIŠÍKA / večer českého filmu

ČR, 2017,100´, r. J. Nemcová

nechteRežisérka Jitka Němcová predstavuje vo svojom celovečernom dokumente životný príbeh Vladimíra Mišíka, vynikajúceho muzikanta, človeka, ktorý si vždy stál za svojím a nenechal sa skorumpovať ani mocou a metálmi, ani komerciou.
Vladimír Mišík patrí k zásadným osobnostiam českej populárnej hudby. Svojou tvorbou ovplyvnil celú generáciu umelcov z hudobného, výtvarného i literárneho sveta. Je spoluzakladateľom (s gitaristom Radimom Hladíkom) skupiny Blue Effect a vyše štyridsať rokov hrá s kapelou Etc. Filmový príbeh Vladimíra Mišíka je zložený z mozaiky jeho spomienok, piesní, dobových i osobných archívov, z rozhovorov s kolegami, blízkymi priateľmi a rodinou. Striedanie fiktívneho priestoru na „Mišíkovej planétke“ s realitou na planéte Zem vnáša do filmu rytmus, vtip, hravosť a ľudskosť.
Súčasťou Vladimírovho osudu je aj téma nepoznaného otca, amerického vojaka, po ktorom zostali len matkine spomienky a dve fotografie. Snaha dozvedieť sa o ňom niečo bližšie však až do roku 2016 neviedla k žiadnym výsledkom…