ZÁZRAK

Večer slovenského filmu – premiéra 2,50 / 3,50 EUR
SR / ČR, 2013, 78´, r. Juraj Lehotský

Dievčatá majú štrnásť, pätnásť rokov a zažili viac ako väčšina dospelých. Záškoláctvo, úteky z domu, prostitúciu, drogy, život na ulici, a osudové lásky, aj keď sú ešte deti. Ela má detskú tvár a telo, ktoré napriek veku pôsobí veľmi žensky. V prvý večer keď ju matka privedie do polepšovne sa musí postaviť na improvizované pódium a je podrobená tzv. verejnej spovedi. Zistíme, že mala tridsaťročného frajera Robyho, s ktorým sa stretávala, a u ktorého po úteku z domu žila. Ela ho miluje, ale nemôže sa s ním kontaktovať. Počas silvestrovskej diskotéky sa rozhodne z polepšovne ujsť.

Režisér o filme: „Rád odkrývam nové životy, iné životy. Zamýšľam sa nad ich zmyslom a hľadám ich hodnotu. Inšpiráciou pre film bol príbeh dievčaťa, ktoré som stretol. Bolo ešte dieťaťom, ktorému sa zrútil celý svet. Stratilo všetko, čo malo rado, čo patrí k detstvu – diskotéky, detské sny a svoju prvú lásku. Začínalo žiť život, na ktorý nebolo pripravené… Chcel som vidieť život tejto dievčiny taký, aký je… Žiť jej život s jej malým tajomstvom, v plnej jednoduchosti a obyčajnosti… Chcel som byť blízko pri nej.”
Ela – Michaela Bendulová sa narodila v roku 1993 v Rožňave. Autori filmu ju objavili v re-edukačnom centre. Po takmer dvojročnom hľadaní hlavnej predstaviteľky, našiel režisér Juraj Lehotský ideálnu herečku pre postavu Ely medzi chovankyňami polepšovne. Jej  osobná skúsenosť  života v neľahkom prostredí  jej pomohla stvárniť túto postavu s prirodzenosťou a ľahkosťou.